Sanktuarium Matki Boskiej w Oborach

Sanktuarium Matki Boskiej w Oborach

sanktuarium

Czy słyszeli Państwo o „Szwajcarii Dobrzyńskiej”? Jeśli nie, to polecamy zainteresować się tym terminem. Określa on jedno z wielu wspaniałych miejsc, które czekają na turystów odwiedzających Ziemię Dobrzyńską. Właśnie tam znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej w Oborach. To jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego w tej części Polski, a jednocześnie wspaniały obiekt sakralny, któremu warto przyjrzeć się z uwagą. Goście Dworu Fijewo są w świetnej sytuacji, ponieważ mogą swobodnie poruszać się po okolicy i zwiedzać ją, traktując nasz hotel jako wyśmienitą „bazę wypadową”, do czego rzecz jasna gorąco zachęcamy!

Eklektyczna świątynia – rarytas dla miłośników architektury

Do kluczowych cech oborskiego kościoła zalicza się to, że można w nim znaleźć elementy bardzo różnych stylów. Barok miesza się z rokoko. Dają się spotkać sklepienia pozorne, jak i kolebkowe z lunetami w zależności od tego, w której części świątyni akurat się znajdziemy. Loża nad zakrystią zachwyca rokokową balustradą. Jeśli ktoś interesuje się wzornictwem sprzed wieków, z całą pewnością powinien dokładnie przeanalizować zasoby tego obiektu.

Oczywiście Sanktuarium w Oborach to również elementy typowo sakralne. We wnętrzu znalazło się kilka ołtarzy wykonanych w różnych okresach historycznych. Ołtarz główny pochodzi z końcówki XVII wieku i był kilkukrotnie modyfikowany w kolejnych dekadach. Lewy ołtarz powstał w połowie wieku XVIII i reprezentuje styl późnego baroku. Z kolei ołtarz prawy datuje się na koniec XVII wieku i zalicza się do utrzymanych w stylu barokowym. Znalazł się w nim obraz Matki Boskiej Szkaplerznej sprowadzony z Poznania w 1719 roku.

Interesująca świątynia z bogatą historią

Ponieważ kościół jest ściśle związany z dziejami zakonu karmelitów, łatwo znaleźć w nim liczne odniesienia do tego zakonnego zgromadzenia. Rokokowe stalle z połowy XVII wieku zawierają wizerunki świętych oraz błogosławionych wywodzących się z kręgów karmelickich. W dolnym krużganku przyziemia zachowały się sedilia, a więc specjalne wnęki ścienne, na których siadali karmelici żyjący wedle surowszych reguł. Ciekawych niuansów jest rzecz jasna więcej. Zapraszamy Gości Dworu Fijewo, aby zgłębiali je, wizytując Sanktuarium Matki Boskiej w Oborach. Cała „Szwajcaria Dobrzyńska” ma sporo do zaoferowania każdemu turyście otwartemu na piękno Polski.

Poszukujesz więcej atrakcji w Golubiu-Dobrzyniu i okolicy? Sprawdź nasz wpis Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu.

Źródło fotografii: Wikipedia.org