Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu. Co warto zobaczyć? – Hotel Golub-Dobrzyń, Noclegi, Restauracja – Dwór Fijewo

Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu. Co warto zobaczyć?

Polska jest pięknym krajem, który kryje w sobie masę turystycznych atrakcji. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie z nich powinny być kojarzone z dużymi miastami. Oczywiście kryją one w sobie wiele miejsc godnych uwagi, jednakże poza nimi również mamy się czym pochwalić. Przykłady da się mnożyć. Regionem, o którym w kontekście turystyki nie mówi się najwięcej, jest województwo kujawsko-pomorskie. Tymczasem także tu nie zabrakło zakątków, jakie powinny znaleźć się na liście życzeń każdego ambitnego turysty. Również z uwagi na wspaniałe tło historyczne, które im towarzyszy.

 

Golub-Dobrzyń – co warto zobaczyć?

 

Odwiedzenie Golubia-Dobrzynia jest dobrą decyzją i to z wielu względów. Przede wszystkim to pełne uroku miasteczko o bogatych historycznych tradycjach. Pod kątem turystycznym kojarzy się ono głównie ze wspaniałym zamkiem krzyżackim wzniesionym na przełomie XIII i XIV wieku. Sama miejscowość zlokalizowana jest w pradolinie rzeki Drwęcy, a więc w jednym z najmilszych dla oka terenów w tej części Polski. Trzeba wspomnieć o stosunkowej bliskości innej perły regionu, a więc Torunia. Dzieli go od Golubia-Dobrzynia nieco ponad 30 kilometrów.

Wiadomo jak brzmi podstawowe pytanie nasuwające się gościom odwiedzającym Golub-Dobrzyń – co zwiedzić? Z pewnością wspomniany zamek trzeba uznać za pozycję kluczową na liście. Dziś wygląda on nieco inaczej niż pierwotnie – brakuje na przykład jednej z wież. Dawna krzyżacka izba tortur, w której wciąż widoczne są haki do podwieszania więźniów, służy dziś za pomieszczenie PTTK. Sam obiekt zawiera w sobie wiele więcej ciekawostek, jakie można poznać w towarzystwie kompetentnego przewodnika. Myśląc o tym, co zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu, nie wolno też pominąć rynku. Znajduje się on w golubskiej części miasta i zachował dawny układ ulic.


Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu, czyli nie tylko historia

 

Sporo można mówić o krzyżackim zamku czy zabudowie rynku. W inne czasy zabiorą też turystów mury obronne z pierwszej połowy XIV wieku, których fragmenty zachowały się w rejonie ulicy Zamkowej. Ich otoczenie ma dziś nieco parkowy charakter. Można przysiąść na ławce i oddać się relaksowi przy pięknej pogodzie. Jeśli wrócimy w okolice golubskiego rynku, warto zerknąć na Dom pod Kapturem. Szachulcowy budynek z drewnianymi podcieniami mógł być kiedyś karczmą lub zajazdem. To jedyna tego typu konstrukcja zachowana w mieście.

Golub-Dobrzyń – zabytki są pierwszym skojarzeniem z tymi okolicami. Jednakże z racji swojego położenia miejscowość oferuje także bliskość wspaniałej przyrody, jaka dla wielu osób jest nie mniej istotna niż historyczne motywy. Sama rzeka Drwęca stanowi rezerwat ichtiologiczny i to największy w Polsce. Służy on ochronie ryb z rodziny łososiowatych. Wspomniana na początku pradolina rzeki jest natomiast szlakiem dla ekspansji roślin i wędrówek zwierzyny pomiędzy doliną Wisły a Pojezierzem Mazurskim. Jary, wąwozy, gęste lasy i urokliwe akweny wodne – tego wszystkiego także nie brakuje.

Niezapomniane zwiedzanie z Dworem Fijewo

Nasz hotel można spokojnie potraktować jako „bazę wypadową” do poznawania tej wyjątkowej okolicy. Doceniamy miejsce, w jakim się znaleźliśmy i chcemy pomóc naszym Gościom w poznaniu Golubia-Dobrzynia i jego historii. Dlatego chcemy w kolejnych wpisach przybliżyć najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić. Oprócz tych wymienionych wyżej przedstawimy też inne, jak choćby oba kościoły p. w. św. Katarzyny, zbór ewangelicki czy unikalne kamienice. Zachęcamy do wędrówek szlakami lokalnych atrakcji, a także wypoczynku w naszym pięknym obiekcie.