Domek z „Pod Cieniami” (Dom pod Kapturem) – Hotel Golub-Dobrzyń, Noclegi, Restauracja – Dwór Fijewo

Domek z „Pod Cieniami” (Dom pod Kapturem)

ciemny domek

Specyficzna architektura jest jedną z cech charakterystycznych obiektów zabytkowych zlokalizowanych na terenie Golubia-Dobrzynia. Miasto ma swoje niewątpliwe walory turystyczne – ludzie mają okazję poznać je bliżej, odwiedzając miejscowość. Warto to zrobić, ponieważ stanowi ona jedną z niepodważalnych pereł regionu. Udany nocleg warto oczywiście zaplanować w Dworze Fijewo, który jest zawsze otwarty na Gości z dowolnego zakątka Polski. W wolnym czasie mogą oni poznawać okolicę, w której nie zabrakło naprawdę interesujących miejsc. Domek z „Pod Cieniami” w Golubiu-Dobrzyniu wyróżnia się w szczególny sposób. Co o nim wiadomo?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na semantykę. Budynek znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie rynku, w golubskiej części miasta, bywa rozmaicie określany. Dla jednych jest „domkiem z pod cieniami” dla innych „domkiem z podcieniami”, a jeszcze inni używają nazwy Dom „Pod Kapturem”. W gruncie rzeczy każda z nich jest uprawniona i w pewien sposób weszła do potocznego języka mieszkańców. Turyści także stosują każde z określeń w sposób wymienny.

Historia i specyfika

Wedle ustaleń badaczy, obiekt powstał w 1771 roku. Prawdopodobnie pełnił on na początku funkcję karczmy i zajazdu. Sugeruje to lokalizacja – ówcześnie znajdował się tam wjazd do miasta od północno-wschodniej strony. Dom ma budowę parterową i jest częściowo podpiwniczony. Wykonano go techniką zrębową (wieńcową), ma też oszalowanie. Dwuspadowy dach posiada podcień wsparty na trzech słupach od frontowej strony budynku. Właśnie ten charakterystyczny element przesądził o nazwie, jaka do niego przylgnęła na przestrzeni lat.
Dom posiada parterową oficynę i jest jednoizbowy. Miejsce dawnej kuchni znajduje się przy podstawie szerokiego komina. Trzeba zaznaczyć, że aktualna atrakcja turystyczna jest ostatnim tego rodzaju obiektem zachowanym w mieście. Jak wskazują historyczne przekazy, kiedyś było ich więcej. Kilka z nich znajdowało się tam jeszcze na przełomie XIX i XX wieku. Jeden zlokalizowany był przy dzisiejszej ulicy Chopina, kolejny w południowo-zachodnim narożniku golubskiej starówki. W obiekcie podziwianym aktualnie swoją siedzibę ma stowarzyszenie Civitas Christiana.

Domek z „Pod Cieniami” w Golubiu-Dobrzyniu znany od dawna

Będąc przykładem architektury czasów minionych, budynek był wzmiankowany w przekazach jako turystyczna perełka już wiele lat temu. Przedwojenny burmistrz Golubia Artur Reiske podkreślał w jednym ze swoich tekstów, że konstrukcja ta zachowała się jako jedyna z szeregu licznych znajdujących się niegdyś w otoczeniu rynku. Dziś Goście Dworu Fijewo i wszyscy turyści odwiedzający Golub-Dobrzyń mogą podziwiać Dom „Pod Kapturem”. Tuż za nim znajduje się inna wspaniała atrakcja miasta – dawny Zbór Ewangelicki, o którym także pisaliśmy.

Poszukujesz więcej atrakcji w Golubiu-Dobrzyniu? Sprawdź nasz wpis Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu.