Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Miejsce, które musisz odwiedzić

Zamek Golubski – poznaj historię krzyżackiej twierdzy

zamek golubski

Perły turystyczne województwa kujawsko-pomorskiego można wymieniać dość długo. Bez wątpienia wiele z nich znajduje się zarówno w Golubiu-Dobrzyniu, jak też w jego okolicach. Warto zapoznać się z tym, co ta ziemia ma do zaoferowania. Goście odwiedzający Dwór Fijewo mogą go śmiało potraktować jako swoiste zaplecze do zwiedzenia. W tym momencie chcemy gorąco polecić zamek golubski, jaki uchodzi za najważniejszy element wśród turystycznych atrakcji miasta. To obiekt o bogatej historii i krzyżackich korzeniach, co tylko dodaje mu niepowtarzalnego klimatu.

Od Krzyżaków do Polaków – burzliwe dzieje zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Wedle różnych szacunków prace nad budową rozpoczęły się w 1293 lub 1300 roku i trwały w podstawowym zakresie do 1311 roku, aczkolwiek w latach kolejnych obiekt jeszcze się rozrastał. Z uwagi na swoje strategiczne położenie zamek był wielokrotnie oblegany. Stanowił w pewnym sensie prestiżowy punkt zarówno z punktu widzenia Zakonu Krzyżackiego, jak też sił polskich. W XV wieku modernizowano możliwości obronne zamku, między innymi poprzez dobudowanie wież do prowadzenia ostrzału z broni palnej. Kluczowe przebudowy miały miejsce w okresie od 1616 do 1623 roku z inicjatywy Anny Wazówny – siostry króla Zygmunta III Wazy i jednocześnie starościny golubskiej.

Rok 1655 przynosi poważne zniszczenia budowli przez wojska szwedzkie. Odbudowę i remont podjęto dopiero w XVIII wieku. Kiedy nastały czasy wojen napoleońskich na terenie zamku urządzono lazaret, czyli szpital wojskowy. Lata 1842 i 1867 to spore uszkodzenia konstrukcji wynikające z aktywności huraganowych wiatrów. Częściowo runęły attyki zamku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w obiekcie urządzono publiczne muzeum. Miało to miejsce w 1920 roku.

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu dziś – co oferuje?

Aktualnie obiekt jest jednym z magnesów przyciągających turystów do miasta. Nie tylko można zwiedzać teren i zamkowe pomieszczenia. Organizowane są także rozmaite wydarzenia, na czele z odbywającym się w lecie turniejem rycerskim. To prawdziwa gratka dla miłośników historii średniowiecza, dawnych militariów oraz rekonstrukcji historycznych. Godne uwagi są także eventy kulturalne, rajdy oraz wiele innych organizowanych w ciągu roku przedsięwzięć.

Pozostaje nam gorąco zaprosić do zwiedzania tego wyjątkowego miejsca w regionie. Już wiele tysięcy osób przekonało się, że zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu jest wspaniałym miejscem pełnym tajemnic i kryjącym w sobie ogromną porcję historii. W tym momencie znajduje się on pod zarządem lokalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które czuwa nad kondycją zabudowań i nad ich jak najlepszym wykorzystaniem. Zatrzymując się w Dworze Fijewo, można oddać się zwiedzaniu zamku i poznawaniu jego sekretów.

Poszukujesz więcej atrakcji w Golubiu-Dobrzyniu? Sprawdź nasz wpis Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu.