Szlaki turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu i okolicy

Szlaki turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu i okolicy

Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Golub-Dobrzyń. To wspaniałe miejsce, w którym nie brakuje doskonale utrzymanych zabytków, na czele ze słynnym zamkiem czy fragmentami średniowiecznej zabudowy w granicach miasta. Warto jednak wziąć pod uwagę także okolice, których urok jest niepodważalny od lat. Goście Dworu Fijewo są w bardzo komfortowej sytuacji, ponieważ nasz hotel stanowi wręcz doskonałe miejsce na to, aby ruszyć w trasę i poznawać Ziemię Dobrzyńską. Pomoże w tym podążanie wybranymi szlakami.

Piesze i rowerowe szlaki dla mniej i bardziej doświadczonych

Na pierwszy ogień mogą pójść szlaki wiodące po okolicznych grodziskach. Oczywiście po drodze trzeba spotkać piękny golubski zamek z krzyżacką historią, znakomicie utrzymany i stanowiący społeczno-kulturalne centrum okolicy. W zależności od terminu można się natknąć na organizowane w nim kultowe imprezy, jak słynny w świecie Turniej Rycerski czy nie mniej znaną Toruńską Wystawę Psów Rasowych… Wracając jednak na szlak, uwzględnia on także zabytkową starówkę i miejscowe jezioro. Akwen można obejść dookoła, mijając dawne grodzisko oraz fragmenty zabytkowego młyna.

Interesująco wypadają także inne trasy piesze, na przykład z Nowogrodu przez Bierzgło i Rudaw aż do Rembieśnicy, jak również z Lisewa przez Gałczewko do Gałczewa. Entuzjaści jazdy na rowerze także mają na Ziemi Dobrzyńskiej sporo do zwiedzania. Przygotowano bowiem atrakcyjne szlaki rowerowe. Jednym z najczęściej uczęszczanych jest trasa z Golubia-Dobrzynia przez Chełmonie. To bardzo malowniczy szlak, uwzględniający Rezerwat Przyrody rzeki Drwęcy.

Szlacheckie dworki i rzeczne przeprawy

Tak się składa, że w granicach Ziemi Dobrzyńskiej leży wiele dawnych posiadłości szlacheckich, z których część została zamieniona na obiekty muzealne lub o innym charakterze użytkowym. Dość powiedzieć, że również nasz hotel był kiedyś takim miejscem, stad przywiązujemy w Dworze Fijewo ogromną wagę do kultywowania dawnych tradycji. Polecamy więc szlak rowerowy od Szafarni przez Chełmonie aż do Owieczkowa. Już na samym początku warto zwrócić uwagę na Szafarnię i tamtejszy Ośrodek Chopinowski – ulokowany w klasycystycznym XIX-wiecznym dworku.

Szlaki wodne w okolicy Golubia-Dobrzynia

Jeszcze inną opcją jest skorzystanie ze wspaniałych, naturalnych walorów wspomnianej powyżej Drwęcy. Sama rzeka stanowi bowiem atrakcyjny szlak kajakowy o łącznej długości aż 210 kilometrów. Wiedzie on między innymi przez Brodnicę, Toruń i oczywiście Golub-Dobrzyń. Bardziej ambitni rowerzyści mogą natomiast skorzystać z uroków dobrze znanego na Kujawach zielonego szlaku rowerowego Toruń – Radomno. Po drodze oprócz Golubia-Dobrzynia czeka między innymi Szafarnia, Lubicz i oczywiście przepiękny Toruń.

Szczegółowy opis okolicznych szlaków znajdą Państwo pod tym adresem. Ze swojej strony pragniemy zachęcić Państwa do odwiedzenia miasta Golub-Dobrzyń i eksploracji tutejszej okolicy. Nasz hotel – Dwór Fijewo – sprawdzi się doskonale jako baza wypadowa dla planowanych wycieczek. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.