Stare Miasto w Golubiu-Dobrzyniu. Co zobaczyć?

Stare Miasto w Golubiu-Dobrzyniu

rynek golubski

Naszym Gościom, którzy w Dworze Fijewo znajdują znakomitą bazę noclegową i gastronomiczną, niezmiennie polecamy zwiedzać Golub-Dobrzyń. Warto to robić, ponieważ mowa o jednym z najbardziej urokliwych zakątków w całym województwie kujawsko-pomorskim. Osoby, które chcą poznać te tereny lepiej powinny zwrócić uwagę chociażby na zabytki. Mowa nie tylko o konkretnych obiektach, których nie brakuje, ale o całej historycznej zabudowie. Stare miasto w Golubiu-Dobrzyniu stanowi kapitalny przykład udanej rewitalizacji, która oddaje pierwotny charakter przestrzeni. Dziś cieszą się tym turyści z różnych zakątków Polski.

Piękny rynek golubski i jego jaśniejące perełki

Rynek jako całość posiada układ pięciokąta. Całość zabudowy jest otoczona murami obronnymi, częściowo zachowanymi. Stanowią one dziś jedną z najważniejszych stricte historycznych atrakcji miasta. Nie brakuje tam typowego widoku zabytkowych kamienic, wąskich brukowanych uliczek czy nawet nietypowej architektury. Do najbardziej charakterystycznych elementów w tej sferze zalicza się słynny Dom Pod Kapturem, który jest jedynym zachowanym w pełni składnikiem w historycznej zabudowie rynkowej Golubia.

Uwagę zwraca odrestaurowana część starówki z XIV wieku, której centralnym punktem jest fontanna. Kluczowe zabytki są w gruncie rzeczy skupione w dość zwartym układzie i zlokalizowane blisko siebie, co znacznie ułatwia zwiedzanie. Podziwiając rynek w Golubiu-Dobrzyniu, łatwo zwrócić uwagę na kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Wyposażenie świątyni utrzymano w różnych stylach – gotyckim, barokowym i renesansowym. Ma ono bardzo dużą wartość historyczną, a efektowna wieża kościoła nawiązuje do dawnej militarnej potęgi grodu.

Więcej miejsc, na do których warto się udać

Wspomniane mury obronne częściowo okalające dzisiejszy rynek zostały wzniesione w pierwszej połowie XIV wieku. Miały formę nieregularnego pięciokąta, od którego pochodzi dzisiejszy układ golubskiego starego miasta. Znajdowały się w nich cztery bramy, a co około 25 metrów rozlokowano baszty obronne. Do dziś zachowała się w całości tylko jedna z baszt – zlokalizowana w południowo-wschodnim narożniku średniowiecznej fortyfikacji.

Godny odnotowania jest także świetny punkt widokowy. Znajduje się on w wieży niegdysiejszego kościoła ewangelickiego, który oddano do użytku w 1909 roku. Budowla utrzymana w stylu neogotyckim nie spełnia dziś funkcji sakralnej – mieści się w niej szkoła podstawowa. Z myślą o turystach zaadaptowano dawną kościelną wieżę , która wznosi się na wysokość około 30 metrów. Rozpościera się z niej wspaniały widok na stare miasto w Golubiu-Dobrzyniu i oczywiście na całą panoramę miejscowości. Zachęcamy naszych Gości, aby odwiedzali te pełne historycznych nawiązań zakątki.

Poszukujesz więcej atrakcji w Golubiu-Dobrzyniu? Sprawdź nasz wpis Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu.

Źródło fotografii: https://www.golub-dobrzyn.pl