Toruńska Wystawa Psów Rasowych w Golubiu-Dobrzyniu

Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Śladami polskiego kompozytora

Ziemia Dobrzyńska ma naprawdę sporo do zaoferowania. Należy tylko przyjrzeć się bliżej i pozwolić jej się poznać od najlepszej strony. Konsekwentnie zachęcamy Gości, którzy odwiedzają hotel Dwór Fijewo, aby poznawali okolicę. Zarówno tę najbliższą, jak i odrobinę dalszą. Należy podkreślić, że te ziemie mają bogatą historię i na przestrzeni wieków pojawiło się na niej wiele zasłużonych dla Polski nazwisk. Także Fryderyk Chopin, najbardziej znany w świecie polski kompozytor, odcisnął tutaj swoje piętno, czego pozytywne skutki można odczuć do dziś.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, czyli pianistyczna oaza

Zgodnie z ustaleniami, wielki Chopin przebywał na terenie Szafarni dwukrotnie w lecie 1824 i 1825 roku. Co ciekawe, właśnie podczas tych pobytów zaczął komponować pierwsze mazurki inspirowane lokalnym folklorem. Wynika z tego jasno, że urok dobrzyńskiej ziemi miał istotny wpływ na twórczość wybitnego muzyka. Aktualnie w dawnej posiadłości Dziewanowskich z sukcesami funkcjonuje chopinowskie centrum, zajmujące się popularyzowaniem muzyki Mistrza, a także szeroko pojętej kultury.

Na terenie obiektu działa sala koncertowa, w której odbywają się artystyczne występy. Szafarnia jest też otwarta na młode talenty. Adepci gry na pianinie mogą trenować na instrumentach znajdujących się w kilku przeznaczonych do ćwiczeń salkach. Z kolei w salach muzealnych goście mogą podziwiać eksponaty związane z życiem i działalnością artystyczną Chopina. Ogromnym prestiżem cieszy się także międzynarodowy konkurs chopinowski organizowany co roku w ośrodku.

Twórczość Chopina przybliżana kolejnym pokoleniom

Miejsce to zajmuje istotne miejsce na mapie turystycznych atrakcji całego województwa kujawsko-pomorskiego. Warto podkreślić, że na urządzane co sobotę koncerty muzyki rozrywkowej i klasycznej dojeżdża z Torunia specjalny autobus. To prawdziwa gratka dla melomanów – zarówno tych z regionu, jak i przyjezdnych. Innymi wydarzeniami systematycznie obecnymi w tym wyjątkowym miejscu są spotkania autorskie, rozmaite konkursy dla młodzieży, wystawy czy przedstawienia teatralne. Cieszą się one sporym zainteresowaniem.

Przede wszystkim jednak ośrodek chopinowski koncentruje się na osobie swojego patrona. Prezentuje jego dorobek młodym i starszym, przypominając o tym, że po tych samych korytarzach przechadzał się niegdyś wielki polski kompozytor znany na całym świecie. Nam także zależy, aby wynieśli Państwo jak najwięcej z odwiedzin tej wspaniałej ziemi. Zachęcamy więc Gości Dworu Fijewo, aby Szafarnia znalazła się na liście miejsc wartych bliższego poznania.

Poszukujesz więcej atrakcji w Golubiu-Dobrzyniu i okolicy? Sprawdź nasz wpis Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu.