Kościół p.w. św. Katarzyny w Golubiu. Dlaczego warto zobaczyć?

Kościół p.w. św. Katarzyny w Golubiu. Warto zobaczyć!

Nie da się zaprzeczyć historycznym walorom Golubia-Dobrzynia. Dlatego postanowiliśmy przybliżać Czytelnikom i potencjalnym Gościom naszego hotelu konkretne miejsca, jakie w tym wspaniałym mieście warto odwiedzić. Pierwszym z nich jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, jaki znajduje się w odległości około 100 metrów od golubskiego rynku. To bez wątpienia jedna z najbardziej znamienitych świątyń na tych ziemiach i jednocześnie przykład obiektu silnie dotkniętego meandrami polskiej historii.

Pierwotnie kościół został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Zalicza się on do budowli gotyckich, ceglanych, udanie reprezentując specyfikę tego stylu. Głównym budulcem była cegła zendrówka, wypalana do granicy zeszklenia, co nadawało murom wyjątkowego charakteru. Wedle historycznych przekazów datę jego wzniesienia szacuje się na 1293 rok. Wówczas był on rozmiarów obecnego prezbiterium, aby w latach kolejnych ulec rozbudowie. Pomiędzy 1320 a 1350 rokiem pojawiła się potężna wieża obronna, a także nawa. Po bokach dobudowano również kaplice.

Świątynia nie oparła się krzyżackim najazdom, ulegając sporym zniszczeniom w 1414 roku. Decyzją biskupa Arnolda obiekt odbudowano, jednakże w 1689 roku dochodzi do uderzenia pioruna, wskutek czego kościół stracił wieżę. Ta została odbudowana, zyskując renesansowy charakter. Dokonano również modernizacji wnętrza świątyni, w której pojawiło się nowe wyposażenie. Aktualny kształt kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu zyskał w XIX wieku.

Kluczowe cechy kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu

Jak sugerowaliśmy wcześniej, obiekt znajduje się w bliskości rynku, w centralnej części miasta ulokowanej w zakolu rzeki Drwęcy. Część ołtarzowa kościoła jest skierowana na północny wschód. Świątynia posiada jedną nawę i trójprzęsłowe prezbiterium, uchodzące obok wieży za najciekawszy element budowli. Do korpusu nawy dostawiono na przełomie XIV i XV wieku gotycką kaplicę św. Krzyża. Naprzeciwko znalazła się kruchta – oryginalnie gotycka, przebudowana w wieku XIX. Oś kościoła od strony zachodniej zwieńczona jest więżą. Stanowi ona jeden z najbardziej charakterystycznych elementów całej konstrukcji.

W okresie średniowiecznym wieża stanowiła symbol Golubia będącego nadgranicznym miastem krzyżackim. Osadzono ją na arkadowym przyziemiu, pokrytą czterospadowym dachem z podwójną kopułą. Gzyms wieńczą cztery narożne wieżyczki. Budowla posiada sześć kondygnacji, a wypełnia ją konstrukcja z elementów drewnianych. Najstarsze z nich pochodzą z 1322 roku. W wieży znalazł się dzwon ufundowany w roku 1623 przez króla Zygmunta Augusta III.

Parafia św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu czeka na zwiedzających

Jako wartościowa atrakcja turystyczna świątynia może być odwiedzana przez turystów, z czego ci chętnie korzystają. Na co dzień odbywają się tam również nabożeństwa, a wokół parafii toczy się zwyczajne kościelne życie w ramach lokalnej społeczności. Goście odwiedzający miasto i mieszkający w Dworze Fijewo powinni zainteresować się tym wyjątkowym kościołem. Wspomniana wieża stanowi punkt widokowy i również została udostępniona zwiedzającym – rozciąga się z niej piękna panorama okolicy. Zachęcamy do poznania tego miejsca i do lektury kolejnych wpisów w ramach naszego cyklu.

Poszukujesz więcej atrakcji w Golubiu-Dobrzyniu? Sprawdź nasz wpis Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu.