Kamienica zlokalizowana na Starówce Golubskiej przy ul. Rynek 35

Kamienica zlokalizowana na Starówce Golubskiej przy ul. Rynek 35

Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Golub-Dobrzyń. Bliskość wielu atrakcji, nie tylko historycznych, ale również naturalnych, stanowi argument dla niemałego grona turystów. My jednakże zachęcamy Gości hotelu Dwór Fijewo, aby w pierwszej kolejności zwrócili uwagę na to, co otacza ich w bliskim sąsiedztwie. Samo miasto ma naprawdę sporo do zaoferowania. Kamienica przy ul. Rynek 35 w Golubiu-Dobrzyniu to kolejna pozycja na naszej liście must see, którą dzielimy się z Państwem od pewnego czasu.

Architektoniczna perełka w samym sercu miasta

Ogólnie rzecz biorąc zabudowa rynkowa prezentuje się naprawdę interesująco, choć nie każdy jej element w jednakowym stopniu zapracował na miano atrakcji. Jednakże w przypadku tej kamienicy status ten wydaje się być w pełni adekwatnym. Trzeba podkreślić, że oryginalnie budynek powstał na przełomie XIV i XV wieku, a przynajmniej tak jest datowany. Przechodził jednak metamorfozy w XVII, XIX i na początku XX wieku. Zaowocowały one znaczącymi modyfikacjami między innymi w konstrukcji dachu, ale też we wnętrzu budynku.

Inne kamienice w rynku golubskim nie budzą już takich emocji. Zbliżona konstrukcyjnie do omawianej kamienica pod numerem 36 niestety już nie istnieje. Jeśli chodzi o najstarsze gotyckie elementy, w przypadku kamienicy nr 35 wciąż uwagę zwracają mury obwodowe, piwnice czy pozostałości podcieni ze sklepieniem krzyżowym – charakterystycznym dla gotyckiej architektury. Trójosiowa, tynkowana elewacja pochodzi z początków XVII wieku. Wieńczy ją manierystyczny dwustrefowy szczyt z bogactwem dekoracji i profilowanym gzymsem.

Stara kamienica w Golubiu-Dobrzyniu, czyli kolejna pamiątka z przeszłości

Nawiązania do bogatej, średniowiecznej historii miasta nie są po latach tak liczne, jak mogłyby być. Kolejne historyczne epoki i towarzyszące im nierzadko dramatyczne epizody nie pozwoliły zachować się temu wszystkiemu, co stanowiło o dawnym charakterze miasta. Dlatego warto pochylić się nad tymi elementami, które nadal zachwycają. W południowej pierzei głównego placu czeka na turystów budynek o specjalnych walorach. Dzięki nim kamienica w rynku golubskim o numerze 35 trafiła do prestiżowego Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Zachęcamy Gości Dworu Fijewo, aby przyjrzeć się jej z bliska.

Poszukujesz więcej atrakcji w Golubiu-Dobrzyniu? Sprawdź nasz wpis Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu.